ÖZBEKİSTAN İpek Yolu (Taşkent-Buhara) | Gazella Tasarladı

Asset 53
Kalkış: 09/04/2024 7 gün Tur Kapasitesi 20 Kişi Asya
THY Single oda fiyatı +390 USD
UÇUŞ DETAYLARI
09 – 15 Nisan 2024

TK 368     IST –  TAŞKENT  00:55 – 07:20

TK 369     BUHARA  – IST    08:20 – 10:35

TARİHLER-KİŞİ BAŞI FİYATLARI

09  – 15 Nisan 2024   |  2250 USD

18  – 24 Harizan 2024  |  2250 USD

29  – 04 Kasım 2024  |  2250 USD

ŞEHİRLER

TAŞKENT (2), HİVE (1),  BUHARA (2),  SEMERKAND (1) , 

OTELLER

 • TAŞKENT:  5* Hotel Wyndham Tashkent   vb.
 • HİVE:  4* Zarafshon Boutique Hotel vb
 • BUHARA:  4* Sahid Zarafshon Bukhara vb.
 • SEMERKAND:  4* Dilimah Semerkand vb.

1. İSTANBUL – TAŞKENT

Turumuz evinize gelen transfer aracımız ile başlıyor. İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali’nde Gazella Turizm deskinde buluşuyoruz. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerimizi tamamlıyor ve sonrasında Türk Hava Yolları ait tarifeli sefer ile Taşkent’e hareket ediyoruz. Varışımızı takiben, özel aracımız tarafından karşılanıyor ve öğle yemeğimizin de dahil olduğu şehir turu için havalimanından ayrılıyoruz. Geleneksel Orta Asya mimarisinin, İslami mimari ile zenginleştirilip, Avrupai bir şehircilik planlaması ile taçlandırıldığı bu şehirdeki turumuz sırasında Hz İmam Camii, Kükeldaş Medresesi, Eski Şehir, Emir Timur Meydanı, Özbekistan’ın en büyük meydanı olan Bağımsızlık Meydanı’nı ve bu merkezi çevreleyen anıtları göreceğiz. Akşam yemeğimizi yerel restoranda alıyoruz ve konaklama otelimizde.

2.Gün: TAŞKENT – SEMERKAND    

Kahvaltının ardından tren istasyonuna gitmek üzere otelden ayrılıyor ve hızlı tren ile Semerkand’a hareket ediyoruz. Öğle yemeğimizi tur esnasında yerel bir restoranda alıyoruz. Semerkand’ a varışımız ile şehir turumuza başlıyoruz. Tur sırasında ve İmam Buhari Türbesi ve Camii, Semerkant’ı kültürel anlamda zirveye taşımış imparatora adanmış Uluğbey Gözlemevi, Şah-ı Zinde türbesi görülecekler arasındadır. Akşam yemeğimizi yerel restoranda aldıktan sonra otelimize geçiyoruz. Konaklama otelimizde.

3.Gün: SEMERKAND – BUHARA   

Otelde alacağımız erken kahvaltının ardından Semarkand turumuza devam ediyoruz. Özel kâğıt atölyesi ve el yapımı halı dokuma fabrikası, Afrosiyab arkeolojik müzesi göreceğimiz yerler arasındadır. Öğle yemeğimizi tur esnasında yerel bir restoranda alıyoruz. Siyob Oriental Pazarında alış veriş için serbest zamanımız olacak. Akşam yemeğinin ardından  tren istasyonuna hareket ediyor ve Buhara’ya yolculuğa çıkıyoruz. Buhara’ya varışımızı takiben otelimize transfer oluyoruz. Konaklama Buhara otelimizde.

4.Gün: BUHARA

Kahvaltının ardından UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan başka bir şehir İpek Yolu’nun incisi Buhara gezimize başlıyoruz. Göreceğimiz yerler arasında 5. yüzyılda kurulmuş ve bugüne kadar varlığını sürdürmüş olan devasa Ark Kalesi, Registan Meyda’nındaki 17. yy’dan kalma, kaleye yakın oluşundan dolayı Emirlerin ve onların efradının ibadet ettiği Bolo Havuz Mescidi, Şeybanilerin ruhani önderi Şeyh Abdullah Yemeni için yaptırılan, Şeyh daha ziyade Mir’i Arab adıyla anılımış 114 hücreden oluşan medrese Buhara’nın ikinci büyük medresesi ve hala kullanımda olan Mir-i Arab Medresesi, “Büyük cami” anlamına gelen Özbekistan’daki Buhara’nın eski ana camisi olan Kalon veya Kalan Camii olacaktır. Öğle yemeğimiz tur esnasında yerel bir restoranda. Gezimiz ilk yapımı 9. yy’a dayandırılan 16. yy’da tamir görmüş alt katmanlarında tarih boyunca ay tapınağı, Zerdüşt tapınağı ve Budist tapınağı olan   Magoki Attar Camisi, Uluğbey Medresesi, Leb-i Havuz Küllüyesi, Nasreddin Hoca Heykeli, Nadir Divan Bey Medresesi, Buhara Emir’in yazlık sarayı, Nakşi Bendi Hazretleri Türbesi ziyareti ile devam edecek. Akşam yemeğinin ardından otelimize geçiyoruz. Konaklama Buhara otelimizde.  

5.Gün: BUHARA – TAŞKENT   

Bugün günümüz Kahvaltının ardından öğle saatlerine kadar şehri istediğimiz gibi keşfetmek için serbest zamanımız olacak. Öğle yemeğinin ardından Taşkent’e gitmek üzere tren istasyonuna hareket edeceğiz. Taşkent’e varışımızın akşam yemeğimizi almak üzere restorana hareket ediyoruz. Yemekten sonra otelimize hareket. Konaklama otelde.

6.Gün: TAŞKENT – ÜRGENÇ – HİVE  

Otelde alacağımız erken kahvaltının ardından Taşkent havalimanına transfer olacağız. Yerel havayolları ile Ürgenç’e uçuşumuz gerçekleşecek. Ürgenç’e varışımızı ardından Hive’ye gitmek üzere havalimanından ayrılacağız. Yüzyıllardır değişmeden ayakta kalmayı başaran, Özbekistan’ın batısındaki Harezm bölgesinin toprak rengi ve kızılın hakim olduğu kadim kent Hive turumuza başlıyoruz. Geçmişle iç içe yaşayan bu büyüleyici şehir, labirenti andıran yapısıyla taş ve dar sokaklarında yürüyenleri tarihin derinliklerinde uzun bir yolculuğa çıkarıyor. Şehir, cebir ve algoritmanın kurucu olarak bilinen ve “0” rakamını bulan ünlü alim El Harezmi ile gökbilim, matematik ve doğa bilimleri alanındaki çalışmalarıyla tanınan bilim insanı El Biruni’nin doğup büyüdüğü topraklara ev sahipliği yapmasıyla da ayrı öneme sahip. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, kıyafetleri, yemekleri, yöresel oyunları, kendi lehçeleri, gelenek ve göreneklerini günümüze kadar koruyan yaklaşık 3 bin kişilik küçük bir topluluğun yaşadığı, tarihte maruz kaldığı birçok saldırıya rağmen halen dimdik ayakta duran surlarla çevrili eski şehir yerleşkesi “İçhan Kale ve iç kalesi olan Kunya-Ark (Eski Kale), Hiva’nın sembolü olarak bilinen, anıtsal bitmemiş minare kulesi, tabanında devasa bir çevre ve etrafındaki tüm kerpiç renklerin ortasında duran göz alıcı parlak mavi kiremitli dış cephesi ile inanılmaz Kalta Minor(Kısa Minare); Cuma Camisi, İlam Hoca medresesi ve minaresi, Allah kulu Han Medresesi, Muhammed Emin han, Muhammed Rahim Han medresesi, Şirgazi Han Medresesi, Pehlivan dervaze kapısı, Taşkale Kervansarayı göreceklerimiz arasında. Yerel bir restoranda alınacak öğle yemeğinin ardından Hive turumuza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Akşam yemeğimizi yerel restoranda alıyoruz ve konaklama Hive otelimizde.

7.Gün: HİVE – ÜRGENÇ- İSTANBUL    

Otelden alacağımız kahvaltının ardından havalimanına gitmek üzere otelden ayrılıyoruz. Havalimanına varışın ardında bilet, bagaj ve pasaport işlemlerini takiben Türk Hava Yolları’na ait tarifeli sefer ile İstanbul uçuşumuzu gerçekleştiriyoruz. Turumuz önceden vermiş olduğunuz adrese yapılacak kişiye özel transferiniz ile son buluyor.

 

ÜCRETE DAHİL HİZMETLER

 • Türk Hava Yolları ile İstanbul – Taşkent / Urgenç – İstanbul arası ekonomi sınıf uçak bileti ve bu bilete ilişkin alan vergileri
 • Yerel hava yolları ile Taşkent – Urgenç arası ekonomi sınıfı uçak biletleri
 • Taşkent-Semerkant, Semerkand – Buhara, Buhara – Taşkent arası Afrosiob hızlı tren biletleri
 • 4* ve 5* otellerde 6 gece oda kahvaltı şeklinde konaklama
 • Ücretsiz kişiye özel eviniz – alan – eviniz transferi de olmak üzere programda belirtilen tüm transferler
 • Programda belirtilen tüm geziler
 • Gerekli olan müze, ören yeri giriş ücretleri
 • Tüm öğle ve akşam yemekleri
 • Gazella Turizm profesyonel Türkçe rehberlik hizmetleri
 • Yurtdışı çıkış harcı
 • Covid 19 seyahat sağlık sigortası

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Yemekler sırasında alınacak içecekler,
 • Fazla Bagaj ücreti,
 • Kişisel harcamalar.
 • Bahşişler (isteğe bağlı)

*** Bu tura 14 yaşından küçük çocukları maalesef kabul edemiyoruz.***

KATILIM ŞARTI
Bu gezimiz, en az 20 kişi katılım şartı ile düzenlenmektedir.  Yeterli katılım sağlanamadığı takdirde, son iptal bildirim tarihi tur başlangıcının 20 gün öncesidir. Katılım yetersizliği nedeniyle iptal edilen tur, acenteniz aracılığı ile tarafınıza bildirilecektir.

VİZE
Umumi Pasaport                 û             Vize gerekli değil.

Yeşil Pasaport                      û             Vize gerekli değil.

Hizmet Pasaportu                û             Vize gerekli değil.

Seyahat bitiş tarihinden itibaren 6 ay geçerli ve 10 yıldan eski olmayan pasaportunuzun olması gerekmektedir.

Vize gereken destinasyonlarda, vize başvurusu için acentenizin tarafınıza ileteceği “Vize İçin Gerekli Evraklar” listesinde belirtilen belgeler ile vize başvurusunun yapılması gerekmektedir.

Yırtık, yıpranmış, ıslanmış ve/veya benzeri tahribata uğramış pasaportlar nedeniyle ziyaret edilecek ülke sınır kapısında gümrük polisi ile sorun yaşanmaması adına; anılan pasaportların yenilenmesi ve T.C. vatandaşlarına vize uygulayan bir ülke ise ilgili vizenin yeni pasaportta olması gerekmektedir. Aksi durumda sorumluluk yolcuya aittir.

18 yaşından küçük misafirlerimiz tek başlarına ya da yanlarında anne ya da babadan sadece biri ile seyahat ederken ülke giriş-çıkışlarında görevli polis memurunca anne-babanın ortak muvafakatini gösterir belge sorulması ihtimali olduğundan; 18 yaş altı misafirlerimizin ve anne-babalarının bu konuda hassasiyet göstermelerini tavsiye ederiz.

SAĞLIK
Düzenli ilaç kullananların, ihtiyaçtan daha fazla ilacı yanlarında getirmeleri önerilmektedir. Çünkü ülkede her türlü ilaç bulunamıyor. Bunun yanı sıra ciddi bir sağlık sorununuz varsa (kalp, tansiyon, şeker vs.) doktorunuz tarafından imzalı bir belgeyi yanınızda bulundurmanız yararlı olacaktır. Ayrıca çeşme suyu içmemeniz, ilk defa sizin açacağınız kapalı şişe su içmenizi öneririz.

UÇUŞ SÜRELERİ
İstanbul                 Taşkent              4 saat 30 dk

Ürgenç                   İstanbul               4 saat 30 dk

KONAKLAMA
Fuar, kongre, konser, etkinlik, spor turnuvası vb. gibi dönemlerde oteller belirtilen km’lerden fazla mesafede kullanılabilir.

3 Kişilik odalar, otellerin uygunluğuna göre verilebilmekte olup, bu tip odalarda 3. Kişiye sunulan yatak, standart yataklardan küçük olabilir. 3 kişilik odalar 1 büyük yatak ve 1 ilave yataktan oluşmaktadır. İlave yataklar, açma-kapama ve coach bed olarak adlandırılan yataklardan oluştukları için katılımcı 3. kişi ve/veya çocuk rezervasyonlarında odalarda yaşanabilecek sıkışıklık ve yatak tipini kabul ettiklerini beyan etmiş sayılırlar.

Çocuk indirimleri 2 yetişkin yanında kalan ve fiyatlandırma bölümünde belirtilen yaş grubuna uyan tek (1) çocuk için geçerlidir.

Tur programında dahil olan hizmetlerden otelde alınan kahvaltılar, bulunulan ülkenin kahvaltı kültürüne uygun olarak ve genelde kontinental kahvaltı olarak adlandırılan tereyağı, reçel, ekmek, çay veya kahveden oluşan sınırlı bir menü ile sunulmakta olup, gruplar için gruba tahsis edilmiş ayrı bir salonda servis edilebilir.

PARA BİRİMİ
Özbekistan’ın para birimi Som’dur. Seyahatiniz için yanınıza USD almanızı ve bunun küçük birimlerini yanınızda bulundurmanızı öneririz.

SAAT DİLİMİ
Türkiye ile Özbekistan arasında +3 saat fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken Özbekistan’da 15.00’tir.

TELEFON KULLANIMI
Tüm cep telefonu operatörleri, hattınız uluslararası dolaşıma açıksa kullanılabilmektedir. Ancak ülkenin bazı kesimlerinde şebeke olmayabilir.

KIYAFET VE GEREKLİ EŞYALAR
Yanınıza kolayca giyip çıkarabileceğiniz tişörtler, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları ve akşamları için bir mont, kazak veya polar almanızı öneririz.

YEMEK KÜLTÜRÜ
Mutfak kültürü Türk mutfak kültürüne çok yakın seyreder. Özbek Pilavı başlıca yemekleridir. Bunun dışında şaşlık, mantı gibi yakından tanıdığımız yemekler de Özbek usulü yapılmaktadır.

ELEKTRİK
Özbekistan’da genel olarak elektrik 220 volt ve 50 Hz’dir. Elektrikli aletlerde üç uçlu, ince girişli prizler kullanılmaktadır.

ALIŞVERİŞ
İpek Yolu’nun merkezi olan bu ülkede, halılar, yerel kıyafetler, baharatlar, ipekler, el yapımı ürünler başlıca olmak üzere yüzlerce farklı ürün satın alabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOTLAR

*** Bu tura 14 yaşından küçük çocukları maalesef kabul edemiyoruz.***

Geçerli pasaportun olması ve/veya vize alınmış (vize gerekli destinasyon/pasaport için) olması, ülkeye giriş yapılabileceği anlamına gelmemektedir. Pasaport polisinin sizi ülkeye sokmama yetkisi vardır. Bu durumdan Gazella sorumlu değildir, sorumluluk yolcuya aittir.

Gazella, hava yolu ile yolcu arasında aracı kurum olup, 28.09.1955 Lahey Protokolü’ne tabidir. Tarifeli ve özel uçuşlarda rötar riski olabilir veya mevcut gezi ve uçuş öncesinde saatler değişebilir. Martinik, bu değişiklikleri en kısa sürede bildirmekle yükümlüdür. Yolcularımız uçuş detaylarının değişebileceğini bilerek ve kabul ederek turu satın almışlardır. 0-2 yaş arası çocuklar alan vergisi ve alan hizmetleri bedeli ödemezler

Tur paketine dahil olan panoramik şehir turları, şehirlerin genel tanıtımı için düzenlenen ve araç içinden rehber anlatımıyla panoramik olarak yapılan müze, ören yeri girişlerini içermeyen en fazla 2-3 saatlik turlardır. Panoramik turlar, programda belirtilen diğer turlar da dahil olmak üzere, tura denk gelen gün ve saatte yerel otoriteler tarafından gezilmesine, girilmesine izin verilmeyen veya herhangi bir etkinlik nedeniyle kapalı yollar sebebiyle gerçekleşmediği takdirde, keza hava şartları nedeniyle turun yapılması imkânsız hale geldiği durumlarda bahse konu turların yapılamamasından Martinik sorumlu değildir. Bazı turlar kapalı yollar veya araç girişine izin verilmeyen noktalarda imkanlar dahilinde toplu taşıma veya yaya olarak yapılabilir.

Çağrı Merkezi:+90 216 706 80 02
2,064€

70,290TL

'dan Başlayan Fiyatlar
2 Kişilik Odada Tek Kişilik Fiyat